تفاوت کولر پوشالی و سلولزی

دو نوع کولر آبی پشت بامی در بازار وجود دارند که به کولرهای پوشالی و کولرهای سلولزی معروفند. کولر پوشالی از آن جایی که قدیمی تر است، شناخته شده تر هم هست. در کولرهای پوشالی که بیشتر مردم از آن ها در پشت بام خانه هایشان استفاده می کنند، دارای پوشال هستند که با مرطوب شدن پوشال ها، تبخیر سطحی ایجاد می شود.

در کولرهای سلولزی به جای پوشال از پد سلولزی استفاده می شود. در اکثر  پد سلولزی علی رغم این که کمتر شناخته شده است اما مزیت های بسیاری نسبت به پوشال دارد. پد سلولزی از لایه های متعدد ورق های نازک موج دار تشکیل شده است که قابلیت جذب آب به میزان بسیار بالاتری نسبت به پوشال ها را دارد. شکل هندسی پد سلولزی به گونه ای است که به راحتی می توان جریان هوا را از میان آن عبور داد. در نهایت، با تبخیر سطحی، هوا خنک می شود. برای این که ورقه های سلولزی ماندگاری بالایی داشته باشند، به وسیله رزین مقاوم سازی شده اند. معمولا هر پد سلولزی تا 5 سال قابل استفاده است.

کولرهای سلولزی خنک کنندگی بالاتری نسبت به کولرهای پوشالی دارند. به عبارت دیگر، حداقل 20 تا 30 درصد خنکی بیشتر را با تعویض پوشال و جایگزینی پدهای سلولزی احساس خواهید کرد.

 کولرهای پوشالی، ذرات معلق و گاها حساسیت زا را که روی پوشال ها قرار گرفته اند، به محیط وارد می کنند. ذرات پوشالی در افرادی که حساسیت دارند، باعث تشدید آلرژی می شود اما در کولرهای سلولزی، ذرات اضافه از سطح پد جدا نمی شود و هیچ حساسیتی در حین فعالیت، برای مصرف کننده به وجود نمی آورند.

کولرآبی پرتابل

کولرهای آبی پرتابل، نیاز به کانال کشی ندارند و برای محیط های کوچک مناسب اند. کولرهای آبی پرتابل را می توانید برای فضای اتاق  در نظر بگیرید. این کولرها قابلیت جابجایی دارند و می توان از آن ها در هر بخش از خانه که نیاز به خنکای بیشتری دارد، استفاده کرد.


ظرفیت مناسب کولر آبی بر اساس متراژ

انتخاب ظرفیت مناسب هنگام خرید کولر آبی یکی دیگر از موارد مهمی است که باید مد نظر قرار داد. کولرهای آبی را معمولا با ظرفیتی که روی بدنه آن ها درج شده است، می شناسند. مثلا کولر آبی 4900، کولر آبی است که هوادهی 4500 فوت مکعب در دقیقه را دارد. بدیهی است هر چه این عدد بالاتر باشد، توان هوادهی کولر بیشتر است. به طور کلی برای متراژهای زیر 50 متر، کولرهای آبی 2300، برای متراژ بین 50 تا 70 متر، کولرهای آبی 3500 و برای متراژ 70 تا 120 متر، کولرهای آبی 4900 مناسب است. در صورتی که متراژ خانه بزرگتر از 120 متر بود، از کولرهای آبی 7000 که قدرت بسیار بالایی در خنک کنندگی دارند، استفاده کنید.

مراقبت و نگهداری از کولر آبی

  1. برای افزایش راندمان کارایی و عمر کولر آبی باید در طول سال، نکاتی را رعایت کنید. بهتر است نصب دستگاه کولر آبی را بعد از خرید، به شرکت سازنده کولر بسپارید تا دستگاه شما اگر دارای ضمانت نامه است، گارانتی آن دچار مشکل نشود. برای نصب کولر محیطی را انتخاب کنید که کاملا تراز باشد. تراز بودن کولر از آن جایی اهمیت دارد که مانع از جمع شدن آب در یک بخش می شود. زمانی که کولر تراز است، تمامی بخش های کولر به یک اندازه مرطوب است و بازدهی کولر، بالا میرود.
  2. به شیلنگ های انتقال آب که از پمپ بر روی پوشال ها آب می ریزد توجه کنید. این شیلنگ ها معمولا بعد از یک سال استفاده جرم می گیرد. پیش از راه اندازی دوباره کولر، این شیلنگ ها را جرم گیری کنید.
  3. اگر از کولرهای پوشالی استفاده می کنید، سالی یکبار این پوشال ها را تعویض کنید. پوشال ها زود پوسیده می شوند و گرد و غبار را در طول سال جذب می کنند. حواستان باشد پیش از روشن کردن دستگاه، بدنه دستگاه و پوشال ها را با آب بشویید تا گرد و غبار محیط وارد فضای خانه نشود.
  4. هر ماه یاتاقان های کولر را روغن کاری کنید تا عمر کولر آبی بیشتر شود.
  5. تسمه کولر را از این بابت که دارای پارگی یا ترک خوردگی نباشد، بررسی کنید. شل بودن و سفت بودن آن، موجب عدم عملکرد مناسب دستگاه می شود.
  6. کولر باید حداقل 30 سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد. برای بهبود راندمان کولر آبی، از سایبان مناسب استفاده کنید

 

راهنمای خرید بخاری نفتی

چنانچه قصد خرید بخاری نفتی را دارید نکاتی مثل ابعاد و فضایی که برای بخاری نیاز است، مکانی که بخاری را برای آنجا تهیه می‌کنید وزن و قابلیت جابه‌جایی، میزان مصرف سوخت و انرژی، میزان تولید گرمایش بر واحد فضا را باید مد نظر قرار دهید تا خریدی مناسب داشته باشید

به پیچ‌های تنظیم شعله در هنگام خرید بخاری نفتی توجه کنید. آیا امکان تنظیم میزان شعله با حرارت‌دهی مناسب وجود دارد؟ بهتر است بخاری مجهز به تنظیم شعله‌ای مناسب و کارآمد باشد تا بتوانید با توجه به دمای فضا و گرمای مورد نیاز آن را تنظیم نمایید.

مبحث انرژی و بهینه‌سازی مصرف آن در دنیای امروز که با بحران انرژی و محیط زیست روبه‌رو هستیم، اهمیت فراوانی دارد. بخاری‌نفتی اگر از این نظر غیراستاندارد باشد، علاوه بر ضرر و زیان‌های کلی قطعا از نظر اقتصادی نیز به صرفه نخواهد بود و هزینه‌های مضاعفی در تأمین سوخت بر شما تحمیل خواهد نمود.

بخاری برقی 2400 فیلکس می تواند بهترین انتخاب برای خانواده شما در فصل سرما باشد.

راهنمای خرید بخاری برقی

بخاری برقی به صورت مختصر به دستگاهی اطلاق می‌شود که انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می‌کند. بخاری‌های برقی حاوی مقاومت‌های الکتریکی هستند که به عنوان عنصر گرم کننده عمل می‌کنند. انرژی مورد نیاز برای مصرف بخاری برقی طبیعتاً همان نیروی برق استانداردی است که در سطح شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع بخاری‌های برقی وسایل گرمایشی الکتریکی هستند کهبه عنوان منبع ورودی نیرو عمل کرده و با گرفتن انرژی الکتریکی، آن را تبدیل به انرژی گرمایی برای گرم کردن هوا یا اشیا می‌کنند.

نوع انرژی مورد مصرف بخاری‌ برقی با انواع دیگر بخاری‌ها که منبع تغذیه ورودی آنها یک سوخت قابل احتراق مانند گاز پروپان، گاز طبیعی، چوب یا نفت سفید، متفاوت است. بخاری‌هایی که دارای منابع سوخت قابل احتراق هستند، برای خروج گازهای تولید شده از احتراق به یک دریچه نیاز دارند. نیاز به تهویه مناسب این واحدهای گرمایشی به این معنی است که آنها برای استفاده دائمی طراحی شده‌اند .