کیفیت یک کالا یکی از مهم ترین دلایل انتخاب و خرید کالاهاست.

مبحث کنترل کیفیت از عوامل مهم و حیاتی در صنایع تولیدی است. در تعریفی ساده می توان کنترل کیفیت را مشتمل بر مجموعه تست های حین فرآیند تولید و پس از آن، عملکرد و کارایی محصول مطابق با استانداردهای تعریف شده دانست. به عبارت دیگر تلاش کنترل  کیفیت بر این است تا پیش از عرضه محصولات به بازار، شرایط کاربری محصول توسط مصرف کننده را در کارخانه شبیه سازی نماید تا نقایص احتمالی آن را برطرف سازد.

اهداف کنترل کیفیت:

  • حفظ و اطمینان از اجرای استانداردهای تعیین شده
  • اعلام انحرافات احتمالی در حین پروسه تولید
  • پیگیری اصلاح محصولات نامنطبق و خارج از استاندارد
  • دریافت و بررسی بازخورد و نظرات مصرف کنندگان و تبديل خواسته‌هاي مشتريان به شاخص‌هاي کيفيت

واحد کنترل کیفیت فیلکس شامل 5 بخش کنترل ورودی، آزمایشگاه شیمی، کنترل فرآیند، تست تبرید و مهندسی کیفیت می باشد و به منظور کنترل هر چه بیشتر اجزا فرآیند تولید یک محصول مطابق با استانداردهای معین تشکیل شده است. شرح مختصری از وظایف این واحدها جهت تولید کالای با کیفیت ایرانی به شرح ذیل اعلام می گردد:

کنترل ورودی

نمونه گیری و انجام تست های مورد نیاز و متناسب با اقلام ورودی مطابق با جدول استاندارد جهانی (AQL) و نقشه های موجود، قبل از استفاده در خطوط تولید جهت اطمینان از سلامت و کیفیت مواد اولیه.

آزمایشگاه شیمی

نظارت بر اجرا کامل فرآیندهای شیمیایی و انجام تست های کنترلی، جهت اطمینان از صحت مکانیزم شیمیایی فرایند در بخش فوم پلی یورتان، فرایند زیرسازی و رنگ پودری، قطعات فلزی و… بر عهده آزمایشگاه شیمی می باشد.

تیم کنترل فرآیند

بازرسی، کنترل مرحله به مرحله تولید یک محصول از ابتدا تا انتها، نظارت جهت انطباق فرایند تولید با استانداردهای تعریف شده و جلوگیری از تولید محصول نامنطبق برعهده این تیم کنترلی می باشد.

تست تبرید

کنترل سیکل تبرید، بررسی عملکرد و صحت کارایی محصولات پس از اتمام فرآیند تولید برعهده واحد تست تبرید می باشد. این واحد شامل 4 ایستگاه کنترل نشتی جریان، نشتی گاز، تست ازت، استیشن و تست آنلاین است.

مهندسی کیفیت

گردآوري، تجزيه و تحليل اطلاعات کيفي، ثبت و اندازه گیري چک لیستهاي مربوط به بازرسی و ممیزي هاي داخلی و مقایسه نتایج جهت ارزیابی کیفی محصولات به سازمان کمک می کند تا از حرکت در مسیر اهداف تعیین شده اطمینان حاصل شود.

کنترل فرآیند آماری (SPC) روشی بسیار کارا و مجموعه ای قدرتمند و توانا و ابزاری برای حل مشکلات است که در ایجاد ثبات فرآیند و بهبود کارایی آن از طریق کاهش تغییر پذیری در فرایند تولید و محصول نهایی مفید واقع می گردد.

هدف نهایی تیم کنترل کیفیت فیلکس ضمن ارتقا و بهبود دائمی کیفیت کالا و خدمات، جلب رضایت حداکثری مصرف کنندگان داخلی و خارجی آنست که با افتخار بگوییم:

”ساخت ایران”